W tym artykule napiszę jak zainstalować serwer dźwięku Pulseaudio na Slackware 13.37. Przy czym zaznaczę, że robicie to na własną odpowiedzialność bo chociaż osobiście nie mam z nim problemów to niewykluczone, że u was jakoweś nie wyskoczą.

Dlaczego pulseaudio? Ponieważ jestem leniwy i potrzebowałem wygodnej obsługi karty dźwiękowej a dzięki pulseaudio wszystko po prostu działa (na daną chwilę to już będzie jakieś pół roku). Do tego jego instalacja jest stosunkowo mało inwazyjna więc i ewentualna deinstalacja nie powinna być problematyczna.

Sama instalacja jest bardzo prosta, po zainstalowaniu pakietów skompilowanych dla Slackware i restarcie systemu wszystko powinno działać out-of-the-box. Oczywiście dobrze by było przekompilować programy multimedialne takie jak MPlayer czy Audacious ale nie jest to absolutnie konieczne bo też będą działać tylko, że mniej wydajnie.

Wszystkie pakiety skompilowane zostały na czystym Slackware 13.37, w tym Pavucontrol, który jest niezbędny do właściwej konfiguracji serwera. Zaktualizować należy też pakiet Phonon (wersja 4.4.3 nie obsługuje PA 1.1) oraz przeinstalować kdemultimedia (wkompilowana obsługa PA w Kmix).

Wszystkie pakiety (oraz Slackbuildy) dostępne są tutaj

http://www.amigib.cal24.pl/linuks/slackware/pulseaudio/

Do zarządzania dźwiękiem używam plasmoida Veromix (widoczny w prawym dolnym rogu zrzutu) z tym, że aktualnie mam zainstalowany KDE 4.8 na którym działa on o wiele lepiej niż na KDE 4.5.5, używanym w Slackware 13.37 (dokładniej to chodzi o źle wyświetlany panel ustawień veromix’a). Oczywiście nie jest on absolutnie konieczny (aczkolwiek bardzo przydatny), bo sam kmix (widoczny w lewym górnym rogu zrzutu) wystarcza do podstawowej obsługi PA.

Pulseaudio + kmix + veromix

Do panowania nad urządzeniami w PA niezwykle użyteczny jest program Pavucontrol

Pavucontrol + skype

Próbowałem stworzyć pakiety z absolutnym minimum zależności dlatego nie wkompilowałem takich bibliotek jak np: orc (podobno działa z tym szybciej) czy asyncns. Może z czasem się one pojawią. Rozpiska wszystkich zależności znajduje się tutaj.

Mam nadzieję, że u was PA będzie się sprawował równie dobrze co u mnie.